اسم فرشته متولد دانشگاه جشنواره دانشگاه

اسم: فرشته متولد دانشگاه جشنواره دانشگاه جشنواره فرهنگی امام رضا معرفی آثار فیلم های کوتاه جشنواره

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مردم دیگر گول پوپولیسم را نمی‌خورند / زیباکلام

صادق زیباکلام با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری، گفت: مردم درد و اشتباه پوپولیسم را با گوشت و پوست و استخوان خود تجربه کرده‌اند و دیگر تن به وعده‌های

مردم دیگر گول پوپولیسم را نمی‌خورند / زیباکلام

زیباکلام: مردم دیگر گول پوپولیسم را نمی خورند

عبارات مهم : سیاست

صادق زیباکلام با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری، گفت: مردم درد و اشتباه پوپولیسم را با گوشت و پوست و استخوان خود تجربه کرده اند و دیگر تن به وعده های پوچ و خیالی نمی دهند.

این استاد دانشگاه و تحلیلگر پرسشها سیاسی در گفت وگو با «فرارو» با اشاره به شعارهای پوپولیستی بعضی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری افزود: در سال ۸۴ اصولگرایان با استفاده از تریبون هایی مانند صداوسیما، نمازجمعه و… که در اختیار داشتند فضایی در کشور ایجاد کردند که مرحوم هاشمی در آن سنبل اشرافیت بود و محمود احمدی نژاد به عنوان رابین هود نظام و حلول روح شهید رجایی در جسم او معرفی شد که آمده تا هر آنچه هاشمی و اطرافیانش برده اند را بعد بگیرند.

مردم دیگر گول پوپولیسم را نمی‌خورند / زیباکلام

وی ادامه داد: آنها در آن دوره میلیون ها سی دی با محتوای مبارزه با اشرافیت که آن را در سیاست های اقتصادی مرحوم هاشمی رفسنجانی نشان می دادند، تبلیغات گسترده ای را تدارک دیدند. در این سی دی ها این عنوان ترویج می شد که سیاست های اقتصادی آقای هاشمی رفسنجانی منجر به کشف شدن یک گروه از اشراف شده است و باید با آن مبارزه کرد. ما نمی دانیم این تبلیغات چه میزان از آرای دوره نهم ریاست جمهوری را به نام محمود احمدی نژاد سرازیر کرده ولی می دانیم بی تاثیر نبوده است.

این استاد دانشگاه افزود: به هرحال این راه در آن دوره انتخابات نتیجه مثبت به همراه داشت و حدود ۱۷ میلیون نفر باور کردند که محمود احمدی نژاد و اصولگرایان آمده اند تا زندگی آنها را متحول کنند و پول نفت را بر سر سفره های آنها ببرد. ولی در طول هشت سال ریاست این افراد بر قوه مجریه نشان داد که بخش عمده آن شعارها جهت این بود که بتوانند عوام و قشر ضعیف جامعه را با خود همراه کنند. بنابراین شعارهایی مانند اینکه من مدیر جمهور بشوم یارانه را چند برابر می کنم یا اگر به من رأی بدهید پنج میلیون شغل ایجاد می کنم یا من آمده ام که حقوق مردم را دو و نیم برابر کنم، دیگر جواب نمی دهد. مردم تجربه ارزش مانع از این می شود که گول چنین وعده های پوپولیستی را بخورند.

صادق زیباکلام با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری، گفت: مردم درد و اشتباه پوپولیسم را با گوشت و پوست و استخوان خود تجربه کرده‌اند و دیگر تن به وعده‌های

زیباکلام با بیان اینکه “در عالی ترین حالت این روش رفتاری و تبلیغی می تواند حدود ۵ الی ۷ میلیون رأی به همراه داشته باشد”، اظهار کرد: واقعیت این است که اکثریت مردم دیگر برایشان شعار و وعده اهمیتی ندارند و آنها از کاندیداها برنامه و طرح می خواهند. به مردها می گویند که اگر رأی ما را می خواهید باید بگویید که با فساد چه خواهید کرد؟ یا شما گفته اید که پنج میلیون شغل ایجاد می کنید. ایجاد هر شغل بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون سرمایه نیاز دارد. حالا اگر ما بگویم که هر شغل ۱۰۰ میلیون تومان هم هزینه داشته باشد، جهت پنج میلیون شغل مورد نیاز است که حدود ۵۰۰ هزار میلیارد سرمایه گذاری انجام شود. این در حالی است که بودجه عمرانی سال گذشته فقط ۱۳ هزار میلیارد بوده؛ از کجا می خواهید الباقی این هزینه را به دست بیاورید؟

وی ادامه داد: همه چیز نشان می دهد که این پتانسیل در حال رسوب و بی اثر شدن هست. دولت نهم علی رغم شعارها و وعده هایی که داد، نتوانست حتی به میزانی که توده های فقیر انتظار داشتند به آنها پیگیری کند. به چند حرکت نه چندان جدی که کامیابی ندارد، کم کردن فاصله درآمدی میان شهری – روستایی، صنعتی، کشاورزی، فقیر و غنی در این هشت سال به اندازه ای نبوده که مردم آن را احساس کنند در این سال ها به اندازه کافی جهت شهروندان شغل باثبات و درآمد کافی ایجاد نشد و قیمت بیکاری نه تنها کم کردن نیافته است بلکه روندی فزاینده را تجربه کرده و اکثریت بیکاران جامعه را افراد و فرزندان خانواده های تهیدست تشکیل می دهند. گروه های پردرآمد جامعه طعم بیکاری را نمی چشند. زیاد کردن قیمت تورم در این چهار سال بیش از هر گروهی به فقرا و کسانی که درآمد آنها از راه فروش نیروی کار به دست می آید آسیب زده است.

او تاکید کرد: زیاد کردن قیمت و گرانی مواد غذایی به قشر کم درآمد لطمه می زند و این گروه های فقیر می فهمند که به رغم وعده های داده شده است روزهایشان بهتر نشده هست. شما در نظر بگیرید که در سال ۸۹ که پرداخت یارانه ها شروع شد مردم می توانستند با ۴۵هزار تومان حدود ۱۰-۱۵ کیلو برنج ایرانی خریداری کنند ولی الان با این مبلغ در عالی ترین حالت می توانند چهار کیلو برنج بخرند. بنابراین مردم به راستی درد و اشتباه پوپولیسم را با گوشت و پوست و استخوان خود تجربه کرده اند و دیگر تن به چنین وعده های پوچ و خیالی نمی دهند.

مردم دیگر گول پوپولیسم را نمی‌خورند / زیباکلام

این تحلیلگر پرسشها سیاسی افزود: شهروندان فهمیده اند که جریان حاکم در آن هشت سال به جای اینکه به نظرات و نظر های کارشناسان در امور سیاست داخلی، سیاست خارجی و اقتصاد توجه کند، آنها را از صحنه بیرون کرده و سیاست خارجی را با مسئله جدی مواجه کرد که اگر تحریم ها گسترده می شد باز هم تهیدستان بودند که بیشترین آسیب را خواهند دید. علاوه بر این سطح سواد جامعه نسبت به آن دوره بسیار بالاتر رفته هست. به همین دلایل، من تصور می کنم دوران پوپولیسم به آخر رسیده است و در سال های پیش رو با شتاب بیشتری سقوط خواهد کرد. حالا هنگامی که مردها شعار می دهند، مردم از آنها سؤال می کنند. آنها می پرسند برنامه شما جهت مبارزه با فساد چیست؟ جهت مدیریت دانشگاه ها چه برنامه هایی دارید؟ و … .

واژه های کلیدی: سیاست | میلیون | برنامه | ریاست جمهوری | هاشمی رفسنجانی | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs